Biuletyn Informacji Publicznej
Starostwa Powiatowego w Kole

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: starostwokolskie.pl

Treść strony

Charakterystyka Powiatu Kolskiego

        Powiat Kolski jest najbardziej wysuniętą na wschód częścią województwa wielkopolskiego. Tworzą go: gmina miejska Koło, trzy gminy miejsko-wiejskie (Dąbie, Kłodawa, Przedecz) oraz siedem gmin wiejskich: Babiak, Chodów, Grzegorzew, Kościelec, Koło, Osiek Mały, Olszówka. Powiat zamieszkuje 87 877 osób (według danych na dzień 30.06.2017 r.), a jego powierzchnia obejmuje obszar 1011 km2. Siedziba Starostwa Powiatowego znajduje się w Kole.

       Miłośników przyrody do Powiatu Kolskiego przyciąga malowniczy krajobraz dolin ciągnących się wzdłuż rzeki Warty i Neru. Różnorodnie usytuowane jeziora, lasy, czyste powietrze oraz gościnność mieszkańców sprzyjają rozwijającej się branży agroturystycznej oraz różnorodnych form rekreacji i czynnego wypoczynku. Wśród najbardziej znanych miejsc należy wymienić rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, obszary natura 2000 oraz liczne pomniki przyrody.

       Wśród ciekawych miejsc warto zobaczyć odnowiony Pałac hrabiego Kreutza w Kościelcu, ruiny zamku: w Kole i Borysławicach, zamek w Przedczu oraz wiele odrestaurowanych dworków i budowli sakralnych reprezentujących różne style architektoniczne. Ciekawe są także historyczne pamiątki, na przykład w Klasztorze OO. Paulinów w Brdowie znajduje się obraz Matki Boskiej Zwycięskiej namalowany na życzenie Władysława Jagiełły, przed bitwą pod Grunwaldem. Z tej pięknej miejscowości pochodzi matka legendy kina niemego Poli Negri. Na brdowskim cmenatrzu znajduje się grobowiec Jakuba Krzyżanowskiego – dziadka Fryderyka Chopina ze strony matki. W gminie Dąbie funkcjonuje Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

       Z kolei kopalnia Soli "Kłodawa" jest jedyną czynną kopalnią soli na świecie, która posiada podziemną trasę turystyczną na poziomie 600 m pod powierzchnią ziemi. W gminie Kłodawa na terenie wsi Leszcze znajduje się archiwum rdzeni i próbek geologicznych, będące jedynym takim obiektem o charakterze zabytkowym, wykorzystywanym przez Narodowe Archiwum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego. Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole znajduje się pomnik symbolizujący "K-Dron" – jedenastościenną bryłę geometryczną odkrytą przez Janusza Kapustę artystę o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych urodzonego w Zalesiu gm. Dąbie.

      Tradycje kulturowe i samorządowe rozwijane są przez instytucje, stowarzyszenia, organizacje i zespoły, biorące udział w licznych wydarzeniach o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym, w cyklicznie odbywających się przeglądach, festiwalach, konkursach i innych formach kulturalno-rekreacyjnych oraz zmaganiach sportowych. Do takich wydarzeń należą, m.in.: Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego, Dożynki Powiatowo-Gminne, Powiatowe Zawody Strzeleckie i Wędkarskie o Puchar Starosty Kolskiego, Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, Powiatowe Spotkanie z Folklorem, Powiatowe Obchody Dnia Lasu, Koło Blues Festival połączony z Międzynarodowym Zlotem Motocykli i Automobili, Międzynarodowy Bieg Warciański im. Zdzisława Krzyszkowiaka oraz Międzynarodowe Kryterium Kolarskie o "Srebrną Szprychę"- Memoriał im. Zdzisława Walczaka.

Metryka

  • opublikował: Malwina Morzycka
    data publikacji: 2018-06-06 12:55

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 3144
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2018-06-06 12:55:40